CR4420S-100
Mfr.Part #
CR4420S-100
Description
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC
Voltage - Supply :
24V
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Current - Supply (Max) :
45mA
Series :
CR4400
Current - Sensing :
100A
Mount :
DIN Rail, Panel
Max Operating Temperature :
60°C
Min Operating Temperature :
0°C
Max Supply Current :
45mA
Operating Temperature :
0°C~60°C
Frequency :
50Hz~400kHz
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Accuracy :
±0.5%
Datasheets
CR4420S-100
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4420S-100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Package / Case:Module, Operating Temperature:0°C~60°C, Mounting Type:DIN Rail, Panel, CR4420S-100 pinout, CR4420S-100 datasheet PDF, CR4420S-100 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4420S-100 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR4400 Series Transformer w/Conditioning Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 50Hz~400kHz 100A Accuracy-±0.5%
CR4420S-100 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are placed in Module packages. As a precaution, these current sensors are packaged in the Bulk to protect them from damage. This current sensor should be able to supply a maximum current of 45mA. The current supplied by current sensors should not exceed 45mA. These current sensors must operate at a temperature greater than 0°C in order to be effective. There should, however, be 60°C maximum operating temperature set for the current sensors.
CR4420S-100 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400kHz
Sensing Current: 100A