CR4220-20
Mfr.Part #
CR4220-20
Description
SENSOR CURRENT XFMR 15A AC
Stock
14
In Stock :
14
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Supply :
24V
Current - Sensing :
20A
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Frequency :
50Hz~400Hz
Accuracy :
±0.5%
Max Operating Temperature :
60°C
Mounting Type :
DIN Rail
Mount :
DIN Rail
Series :
CR4200
Published :
2014
Operating Temperature :
0°C~60°C
Datasheets
CR4220-20
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4220-20 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Mounting Type:DIN Rail, Package / Case:Module, Operating Temperature:0°C~60°C, CR4220-20 pinout, CR4220-20 datasheet PDF, CR4220-20 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4220-20 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR Magnetics, Inc. CR4220-20
CR4200 Series Transformer w/Conditioning Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 50Hz~400Hz 20A Accuracy-±0.5%
CR4220-20 Overview
CR4220-20 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 20A