CR4220-10
Mfr.Part #
CR4220-10
Description
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC
Stock
12
In Stock :
12
Published :
2014
Current - Sensing :
10A
Max Operating Temperature :
60°C
Mounting Type :
DIN Rail
Series :
CR4200
Min Operating Temperature :
0°C
Accuracy :
±0.5%
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Mount :
DIN Rail
Voltage - Supply :
24V
Operating Temperature :
0°C~60°C
Frequency :
50Hz~400Hz
Datasheets
CR4220-10
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4220-10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:DIN Rail, Number of Channels:1, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Package / Case:Module, Operating Temperature:0°C~60°C, CR4220-10 pinout, CR4220-10 datasheet PDF, CR4220-10 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4220-10 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR Magnetics, Inc. CR4220-10
CR4200 Series Transformer w/Conditioning Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 50Hz~400Hz 10A Accuracy-±0.5%
CR4220-10 Overview
CR4220-10 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 10A