CR4211S-150
Mfr.Part #
CR4211S-150
Description
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Mount :
DIN Rail, Panel
Output :
Ratiometric, 0 V ~ 10 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Accuracy :
±0.5%
Voltage - Supply :
Self Powered
Series :
CR4200
Operating Temperature :
0°C~60°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency :
50Hz~400Hz
Current - Sensing :
150A
Datasheets
CR4211S-150
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4211S-150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Mounting Type:DIN Rail, Panel, Output:Ratiometric, 0 V ~ 10 V, Package / Case:Module, Operating Temperature:0°C~60°C, CR4211S-150 pinout, CR4211S-150 datasheet PDF, CR4211S-150 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4211S-150 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR4200 Series Transformer w/Conditioning Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~60°C Self Powered 50Hz~400Hz 150A Accuracy-±0.5%
CR4211S-150 Overview
CR4211S-150 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: Self Powered
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 150A