CR4160-25
Mfr.Part #
CR4160-25
Package / Case
Module, Dual Pass Through
Description
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC
Max Operating Temperature :
60°C
Series :
CR4100
Accuracy :
±0.5%
Current - Sensing :
25A
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Voltage - Supply :
24V
Max Supply Current :
70mA
ROHS3 Compliant
Current - Supply (Max) :
70mA
Operating Temperature :
0°C~60°C
Package / Case :
Module, Dual Pass Through
Response Time :
250ms
Min Operating Temperature :
0°C
Frequency :
20Hz~5kHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
CR4160-25
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4160-25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:2, Mounting Type:DIN Rail, Panel, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Operating Temperature:0°C~60°C, Package / Case:Module, Dual Pass Through, CR4160-25 pinout, CR4160-25 datasheet PDF, CR4160-25 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4160-25 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR4100 Series Transformer w/Conditioning Sensor 2-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 20Hz~5kHz 25A Accuracy-±0.5%
CR4160-25 Overview
Safety measures are taken to protect the current sensors by putting them in Module, Dual Pass Through packages. For protection, these sensors are packaged in the Bulk. Current sensors should only output 70mA current. A current sensor's supply current should not exceed 70mA. If these current sensors are to function, their operating temperatures cannot be lower than 0°C. The current sensors should remain at 60°C for the maximum operating temperature.
CR4160-25 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 20Hz~5kHz
Sensing Current: 25A