CR4160-0.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR4160-0.5
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Package / Case
Module, Dual Pass Through
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Response Time :
250ms
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
0°C~60°C
Accuracy :
±0.5%
Current - Sensing :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Bulk
Polarization :
Bidirectional
Max Operating Temperature :
60°C
Current - Supply (Max) :
70mA
Frequency :
20Hz~5kHz
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Package / Case :
Module, Dual Pass Through
Max Supply Current :
70mA
Number of Channels :
2
Voltage - Supply :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
DIN Rail, Panel
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
For Measuring :
AC
Sensor Type :
Transformer w/Conditioning
Series :
CR4100
Polarity :
Bidirectional
Datasheets
CR4160-0.5
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4160-0.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~60°C, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Package / Case:Module, Dual Pass Through, Number of Channels:2, Mounting Type:DIN Rail, Panel, CR4160-0.5 pinout, CR4160-0.5 datasheet PDF, CR4160-0.5 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4160-0.5 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR4100 Series Transformer w/Conditioning Sensor 2-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 20Hz~5kHz 500mA Accuracy-±0.5%
CR4160-0.5 Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in Module, Dual Pass Through packages. In order to protect the devices from damage, these current sensors are packaged in the Bulk. These current sensors should supply no more than 70mA current. Current sensors should not supply more current than 70mA. In order for these current sensors to work, the temperature must not be lower than 0°C. Nevertheless, the maximum operating temperature for the current sensors should be set to 60°C.
CR4160-0.5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
2 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 20Hz~5kHz
Sensing Current: 500mA