CR4111-0.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR4111-0.5
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
CR Magnetics, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Polarization :
Bidirectional
Frequency :
20Hz~5kHz
Min Operating Temperature :
0°C
Package / Case :
Module
Accuracy :
±0.5%
Polarity :
Bidirectional
For Measuring :
AC
Sensor Type :
Transformer w/Conditioning
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
60°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Current - Supply (Max) :
25mA
Voltage - Supply :
24V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Supply Current :
25mA
Response Time :
250ms
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
DIN Rail, Panel
Current - Sensing :
500mA
Output :
Ratiometric, 0 V ~ 10 V
Mount :
DIN Rail, Panel
Series :
CR4100
Operating Temperature :
0°C~60°C
Datasheets
CR4111-0.5
Introducing Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4111-0.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Module, Number of Channels:1, Mounting Type:DIN Rail, Panel, Output:Ratiometric, 0 V ~ 10 V, Operating Temperature:0°C~60°C, CR4111-0.5 pinout, CR4111-0.5 datasheet PDF, CR4111-0.5 amp .Beyond Current Sensors CR Magnetics, Inc. CR4111-0.5 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CR4100 Series Transformer w/Conditioning Sensor 1-Channel Bidirectional 0°C~60°C 24V 20Hz~5kHz 500mA Accuracy-±0.5%
CR4111-0.5 Overview
Module packages are used for the safety protection of current sensors. In order to protect these current sensors from damage, they are packaged in the Bulk. They should be capable of supplying a maximum current of 25mA. There should be no current greater than 25mA coming from current sensors. Ensure that the operating temperature of the current sensor is not lower than 0°C. It is recommended, however, to set the maximum operating temperature for the current sensors to 60°C.
CR4111-0.5 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 20Hz~5kHz
Sensing Current: 500mA