CR20222J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CR20222J
Manufacturer
Meritek
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminals :
2
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Series :
CR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Package Width :
0.5 mm
Size Code :
0402
Package Length :
1 mm
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package Height :
0.3 mm
Ratings :
Features :
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50 V
Mounting Feature :
Surface Mount
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.0625 W
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance :
2200 Ω
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C