CR-05FL7--825K
Mfr.Part #
CR-05FL7--825K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 825K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS :
Non-Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
±1%
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
Power Rating :
125 mW
Composition :
Thick Film
Features :
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Depth :
1.25 mm
Height :
500 µm
Failure Rate :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
825 kOhms
Series :
CR
Number of Terminations :
2
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
155 °C
Mount :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
CR-05FL7--825K
Viking Tech CR-05FL7--825K
CR Series, Thick Film, 825 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C