CQ82C55A96
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CQ82C55A96
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-QFP
Datasheet
Download
Description
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
Manufacturer :
Product Category :
I/O Expanders
Mounting Type :
Surface Mount
Interrupt Output :
No
Current - Output Source/Sink :
2.5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Type :
Open Drain
Number of I/O :
24
Package / Case :
44-QFP
Interface :
Parallel
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Base Part Number :
82C55A
Operating Temperature :
0°C~70°C