CPDUC36V-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPDUC36V-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ESD 36VWM 58VC 0603C SOD-5
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage :
58 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1 Channel
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V (Max)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Power Line Protection :
No
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
40 V
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Brand :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58V
Supplier Device Package :
0603C/SOD-523F
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
In Transition
Series :
Product Type :
ESD Suppressors
Termination Style :
SMD/SMT
Working Voltage :
36 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Power - Peak Pulse :
100W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.5A (8/20μs)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Polarity :
Bidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Capacitance @ Frequency :
10pF @ 1MHz