CPCO-2000-160-MA
Mfr.Part #
CPCO-2000-160-MA
Manufacturer
GMW Associates
Package / Case
Box
Description
DC-AC CURRENT PROBE, CLAMP-ON, 2
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
GMW Associates
Product Category :
Current Sensors
Current - Supply (Max) :
80mA
Series :
CPCO
Accuracy :
1%
Polarization :
Bidirectional
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Frequency :
DC ~ 40kHz
Voltage - Supply :
11V ~ 26V
For Measuring :
AC/DC
Product Status :
Active
Linearity :
±0.5%
Current - Sensing :
2000A
Package / Case :
Box
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Channels :
1
Supplier Device Package :
Response Time :
10μs
Package :
Sensor Type :
Open Loop
Datasheets
CPCO-2000-160-MA
Introducing Current Sensors GMW Associates CPCO-2000-160-MA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Operating Temperature:-40°C ~ 100°C, Package / Case:Box, Mounting Type:Panel Mount, Number of Channels:1, CPCO-2000-160-MA pinout, CPCO-2000-160-MA datasheet PDF, CPCO-2000-160-MA amp .Beyond Current Sensors GMW Associates CPCO-2000-160-MA ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
GMW Associates CPCO-2000-160-MA
CPCO Series Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 100°C 11V ~ 26V DC ~ 40kHz 2000A Accuracy-1% Linearity-±0.5%
CPCO-2000-160-MA Overview
For safety reasons, the current sensors are packaged in Box packages. These current sensors should supply no more than 80mA current.
CPCO-2000-160-MA Features
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Open Loop
Supply Voltage: 11V ~ 26V
Frequency: DC ~ 40kHz
Sensing Current: 2000A