CP2-HC055-E1-KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP2-HC055-E1-KR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER 55POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
3M
Product Category :
Hard Metric, Standard
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
5
Length - Tail :
3.7mm
Number of Positions :
55
Feature :
Board Guide
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Conductors :
ONE
Pitch :
0.079 2.00mm
Published :
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Pbfree Code :
yes
Length :
25mm
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Board Thickness :
4.2mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Plating :
Gold, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Total Number of Contacts :
55
Max Current Rating :
1A
Packaging :
Bulk
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Resistance :
20mOhm
Connector Style :
C 11
PCB Contact Row Spacing :
2.0066 mm
Housing Material :
Polybutylene
Reference Standard :
UL
Number Of PCB Rows :
7
Connector Type :
Header, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Body Breadth :
0.606 inch
Series :
MetPak™ CP2
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Insertion Force-Max :
.7228 N
Connector Usage :
CompactPCI
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Press-Fit
Durability :
200 Cycles
Gender :
Male
Datasheets
CP2-HC055-E1-KR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM