CP0003470R0JB14
Mfr.Part #
CP0003470R0JB14
Description
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
CP
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Height :
7.94mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Rated Temperature :
40°C
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Diameter :
0.914 mm
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Size Code :
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Construction :
Fireproof
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Resistance :
470Ohm
Datasheets
CP0003470R0JB14
Vishay / Dale CP0003470R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, Metal Oxide, Wirewound,