CP00031K200JB14
Mfr.Part #
CP00031K200JB14
Description
RES 1.2K OHM 3W 5% AXIAL
2
Construction :
Fireproof
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Lead Length :
38.1mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Rated Temperature :
40°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Lead Diameter :
0.914 mm
Size Code :
Tolerance :
±5%
Series :
CP
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm