CP00025R000JB14
Mfr.Part #
CP00025R000JB14
Description
RES 5 OHM 2W 5% AXIAL
Composition :
Wirewound
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
2W
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
JESD-609 Code :
e0
Series :
CP
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Resistance :
5Ohm
Height :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CP00025R000JB14
Vishay / Dale CP00025R000JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 5Ohm, Wirewound,