CP00025K100JB14
Mfr.Part #
CP00025K100JB14
Description
RES 5.1K OHM 2W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
2W
Published :
Resistance :
5.1kOhms
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
225°C
Width :
6.35mm
Tolerance :
±5%
Composition :
Metal Oxide Film
Length :
17.4498mm
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Power (Watts) :
2W
Datasheets
CP00025K100JB14
Vishay / Dale CP00025K100JB14
5.1kOhms, 2W, Metal Oxide Film,