CP000239R00JB14
Mfr.Part #
CP000239R00JB14
Description
RES 39 OHM 2W 5% AXIAL
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
0.813 mm
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
2W
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
39Ohm
Series :
CP
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Package / Case :
Axial
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Height :
6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Datasheets
CP000239R00JB14
Vishay / Dale CP000239R00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 39Ohm, Wirewound,