CP0002303R0JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0002303R0JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 303 OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
303Ohm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Through Hole
Height :
6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
2W
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Safety
Pbfree Code :
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Published :
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Temperature :
40°C
Series :
CP
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Number of Terminations :
2
Datasheets
CP0002303R0JB14
Vishay / Dale CP0002303R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 303Ohm, Metal Oxide, Wirewound,