CP0002300R0KB14
Mfr.Part #
CP0002300R0KB14
Description
RES 300 OHM 2W 10% AXIAL
No
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Through Hole
Power Rating :
2W
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Rated Temperature :
40°C
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Height :
6.35mm
Published :
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
2
Contact Plating :
Lead, Tin
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Resistance :
300Ohm
Composition :
Metal Oxide, Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
CP0002300R0KB14
Vishay / Dale CP0002300R0KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 300Ohm, Metal Oxide, Wirewound,