CP000222R00JB14
Mfr.Part #
CP000222R00JB14
Description
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Radiation Hardening :
Resistance :
22Ohm
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.813 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Power Rating :
2W
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
6.35mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
CP000222R00JB14
Vishay / Dale CP000222R00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 22Ohm, Wirewound,