CP000220R00KB143
Mfr.Part #
CP000220R00KB143
Description
RES 20 OHM 2W 10% AXIAL
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Power Rating :
2W
Radiation Hardening :
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±10%
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
20Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
7.94mm
Datasheets
CP000220R00KB143
Vishay / Dale CP000220R00KB143
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,