CMX60D20
Mfr.Part #
CMX60D20
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 0-60V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
On-State Resistance (Max) :
3.3MOhm
Length :
43.1mm
On-State Resistance :
3.3MOhm
Min Supply Voltage (DC) :
0V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Voltage - Load :
0V~60V
Isolation Voltage :
2.5kV
Max Voltage Rating (DC) :
60V
Depth :
7.6mm
Resistance :
3.3MOhm
Height :
27.178mm
Termination Style :
PC Pin
Capacitance :
15pF
Output Type :
DC
Relay Type :
Relay
Max Output Voltage :
60V
Package / Case :
4-SIP
Max Input Voltage :
10V
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Ambient Temperature Range High :
80°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Published :
Current Rating :
20A
Max Operating Temperature :
80°C
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
60V
Input Current :
15mA
Min Operating Temperature :
-30°C
Width :
43.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Turn On Delay Time :
1 ms
Termination :
PC Pin
Radiation Hardening :
No
Voltage - Input :
3V~10VDC
Throw Configuration :
SPST
Number of Pins :
4
Operating Supply Voltage :
60V
Forward Current :
15mA
Max Input Current :
15mA
Number of Contacts :
1
Max Supply Voltage (DC) :
60V
Lead Length :
7.6mm
Datasheets
CMX60D20
Sensata Technologies – Crydom CMX60D20
CMX60D20 datasheet pdf and Solid State Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V