CMX100D10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMX100D10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 0-100V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
On-State Resistance (Max) :
10MOhm
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Supply Voltage (DC) :
100V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Package / Case :
4-SIP
Voltage - Input :
3V~10VDC
Termination :
PC Pin
Lead Free :
Lead Free
Isolation Voltage :
2.5kV
Output Type :
DC
Length :
43.1mm
Relay Type :
Relay
Operating Supply Voltage :
100V
Width :
43mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
PCB, Through Hole
Throw Configuration :
SPST
Input Current :
15mA
Series :
CMX
Height :
25.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
7.6mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Min Supply Voltage (DC) :
0V
Radiation Hardening :
No
Resistance :
10MOhm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
15pF
Forward Current :
15mA
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
80°C
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Max Output Voltage :
100V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
4
Turn On Delay Time :
1 ms
Voltage - Load :
0V~100V
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Current Rating :
10A
Datasheets
CMX100D10
Sensata Technologies – Crydom CMX100D10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V