CMR07F752JODM
Mfr.Part #
CMR07F752JODM
Description
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.791Lx0.311W 20.10mmx7.90mm
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.882 22.40mm
Length :
20.1mm
Width :
7.9mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
10.8mm
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Capacitance :
7500pF
Datasheets
CMR07F752JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F752JODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL