CMR07F682GODM
Mfr.Part #
CMR07F682GODM
Description
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.780Lx0.299W 19.80mmx7.60mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
EAR99
Lead Diameter :
1 mm
Lead Pitch :
10.8mm
Military Standard :
MIL-PRF-39001
HTS Code :
Depth :
7.6mm
Size Code :
Tolerance :
±2%
Capacitance :
6800pF
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Length :
19.8mm
Datasheets
CMR07F682GODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F682GODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL