CMR07F622FPDM
Mfr.Part #
CMR07F622FPDM
Description
CMR MICA
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
500V
Wire
Width :
7.4mm
Tolerance :
±1%
Terminal Pitch :
10.8mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
6200pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.8mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
CMR
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Datasheets
CMR07F622FPDM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL