CMR07F562JODP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR07F562JODP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
1 mm
Capacitance :
5600pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
19.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
500V
Dielectric Material :
Mica
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
7.4mm
Size Code :
Size / Dimension :
0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
10.8mm
Number of Terminations :
2
Series :
CMR
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CMR07F562JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR07F562JODP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL