CMR07F562JODM
Mfr.Part #
CMR07F562JODM
Description
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL
Width :
7.4mm
Tolerance :
±5%
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Size Code :
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
19.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Terminal Pitch :
10.8mm
Capacitance :
5600pF
Datasheets
CMR07F562JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F562JODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL