CMR07F562FODM
Mfr.Part #
CMR07F562FODM
Description
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±1%
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Size / Dimension :
0.780Lx0.291W 19.80mmx7.40mm
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
10.8mm
Width :
7.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
5600pF
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Length :
19.8mm
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Radial
Datasheets
CMR07F562FODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F562FODM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL