CMR07F512JODP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR07F512JODP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Capacitance :
5100pF
Package / Case :
Radial
Width :
7.1mm
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Length :
19.8mm
Terminal Pitch :
10.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Mica
Surface Mount :
No
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
CMR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V