CMR07F512JODM
Mfr.Part #
CMR07F512JODM
Description
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
7.1mm
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
19.8mm
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
Capacitance :
5100pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Pitch :
10.8mm
Datasheets
CMR07F512JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F512JODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL