CMR07F512FODM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR07F512FODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Terminal Pitch :
10.8mm
Height Seated (Max) :
0.858 21.80mm
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Capacitance :
5100pF
Series :
CMR
Length :
19.8mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Surface Mount :
No
Width :
7.1mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
0.425 10.80mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
CMR07F512FODM
Cornell Dubilier Electronics CMR07F512FODM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL