CMR06F681JODP
Mfr.Part #
CMR06F681JODP
Description
CAP MICA 680PF 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Size / Dimension :
0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
Capacitance :
680pF
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Length :
16.5mm
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
5.3mm
Voltage - Rated :
500V
Terminal Pitch :
8.9mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
CMR06F681JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F681JODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL