CMR06F472JPDM
Mfr.Part #
CMR06F472JPDM
Description
CMR MICA
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Height :
14.7mm
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Length :
17.8mm
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Pitch :
8.9mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Datasheets
CMR06F472JPDM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL