CMR06F472JODP
Mfr.Part #
CMR06F472JODP
Description
CAP MICA 4700UF 500V
HTS Code :
Height :
14.7mm
Capacitance :
4700pF
Published :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
17.8mm
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Size / Dimension :
0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
Depth :
8.9mm
No
Lead Pitch :
8.9mm
Military Standard :
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Mica
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
CMR06F472JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F472JODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL