CMR06F472JODM
Mfr.Part #
CMR06F472JODM
Description
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL
GENERAL PURPOSE
Depth :
8.9mm
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Height :
5.1mm
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Capacitance :
4700pF
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Mica
Length :
17.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Lead Pitch :
8.9mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
Lead Diameter :
800 µm
Size Code :
Datasheets
CMR06F472JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR06F472JODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL