CMR06F472GODP
Mfr.Part #
CMR06F472GODP
Description
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
17.8mm
Size / Dimension :
0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Width :
8.9mm
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500V
Series :
CMR
Terminal Pitch :
8.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
Capacitance :
4700pF
Datasheets
CMR06F472GODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F472GODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL