CMR06F472GODM
Mfr.Part #
CMR06F472GODM
Description
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL
Tolerance :
±2%
Size Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Voltage - Rated :
500V
Depth :
8.9mm
Surface Mount :
No
Length :
17.8mm
Number of Terminations :
2
Published :
Lead Pitch :
8.9mm
Capacitance :
4700pF
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.579 14.70mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.701Lx0.350W 17.80mmx8.90mm
Mica
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CMR06F472GODM
Cornell Dubilier Electronics CMR06F472GODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL