CMR06F471JPDR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F471JPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
8.9mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Mica
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Feature :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.642Lx0.201W 16.30mmx5.10mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Surface Mount :
No
Capacitance :
470pF
Published :
Depth :
5.1mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Size Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Series :
CMR
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Length :
16.3mm
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
CMR06F471JPDR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL