CMR06F471FODR
Mfr.Part #
CMR06F471FODR
Description
CAP MICA 470PF 500V RADIAL
Capacitance :
470pF
Temperature Coefficient :
70 ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
16.3mm
Dielectric Material :
Mica
Lead Pitch :
8.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Width :
5.1mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.642Lx0.201W 16.30mmx5.10mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Height :
13mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR06F471FODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F471FODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL