CMR06F432JPDP
Mfr.Part #
CMR06F432JPDP
Description
CMR MICA
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Width :
8.4mm
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Length :
17.5mm
Published :
Capacitance :
4300pF
Size / Dimension :
0.689Lx0.331W 17.50mmx8.40mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Series :
CMR
Terminal Pitch :
8.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CMR06F432JPDP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL