CMR06F432FODM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F432FODM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Size / Dimension :
0.689Lx0.331W 17.50mmx8.40mm
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Mica
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Length :
17.5mm
Capacitance :
4300pF
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Width :
8.4mm
HTS Code :
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Voltage - Rated :
500V
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Terminal Pitch :
8.9mm
Series :
CMR
Datasheets
CMR06F432FODM
Cornell Dubilier Electronics CMR06F432FODM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL