CMR06F362GPDM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F362GPDM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
HTS Code :
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Published :
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Capacitance :
3600pF
Size Code :
Package / Case :
Radial
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
7.6mm
Series :
CMR
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.559 14.20mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Dielectric Material :
Mica
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
Terminal Pitch :
8.9mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
17.3mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CMR06F362GPDM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL