CMR06F362FODP
Mfr.Part #
CMR06F362FODP
Description
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL
Terminal Pitch :
8.9mm
Tolerance :
±1%
Length :
17.3mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.681Lx0.299W 17.30mmx7.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3600pF
Voltage - Rated :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.559 14.20mm
Width :
7.6mm
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Datasheets
CMR06F362FODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F362FODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL