CMR06F332JPDP
- Mfr.Part #
- CMR06F332JPDP
- Manufacturer
- Cornell Dubilier Electronics
- Package / Case
- Radial
- Datasheet
- Download
- Description
- CMR MICA
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Length :
- 17.3mm
- Pbfree Code :
- No
- Size / Dimension :
- 0.681Lx0.291W 17.30mmx7.40mm
- Reference Standard :
- MIL-PRF-39001
- Packaging :
- Bulk
- Size Code :
- 6829
- HTS Code :
- Package / Case :
- Radial
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn60Pb40)
- Published :
- 2015
- Width :
- 7.4mm
- Series :
- CMR
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 500V
- Surface Mount :
- No
- Terminal Shape :
- Wire
- Dielectric Material :
- Mica
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C~150°C
- Height Seated (Max) :
- 0.551 14.00mm
- Number of Terminations :
- 2
- Tolerance :
- ±5%
- Lead Spacing :
- 0.350 8.90mm
- Feature :
- GENERAL PURPOSE
- Factory Lead Time :
- 12 Weeks
- Terminal Pitch :
- 8.9mm
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Voltage - Rated :
- 500V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- JESD-609 Code :
- e0
- Capacitance :
- 3300pF
- ECCN Code :
- EAR99
- Temperature Coefficient :
- 0/+70ppm/Cel ppm/°C