CMR06F332FPDM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F332FPDM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CMR MICA
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Series :
CMR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Length :
17.3mm
Depth :
7.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
8.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Dielectric Material :
Mica
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
3300pF
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Size Code :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.681Lx0.291W 17.30mmx7.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMR06F332FPDM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL