CMR06F302JODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F302JODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Width :
7.1mm
Dielectric Material :
Mica
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Capacitance :
3000pF
Terminal Pitch :
8.9mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CMR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Size Code :
Surface Mount :
No
Length :
17.3mm
Datasheets
CMR06F302JODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F302JODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL