CMR06F302JODP
Mfr.Part #
CMR06F302JODP
Description
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Wire
Terminal Pitch :
8.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Through Hole
Width :
7.1mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±5%
Reference Standard :
Capacitance :
3000pF
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Length :
17.3mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
CMR06F302JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F302JODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL