CMR06F302GPDP
Mfr.Part #
CMR06F302GPDP
Mica and PTFE Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Size / Dimension :
0.681Lx0.280W 17.30mmx7.10mm
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Capacitance :
3000pF
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Lead Pitch :
8.9mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Tolerance :
±2%
Length :
17.3mm
Size Code :
Voltage - Rated :
500V
Depth :
7.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CMR06F302GPDP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL